South Sound Speedway

Look what's racing this weekend!
Look what's racing this weekend!

Look what's racing this weekend!

6/17/2024 -
We have a packed schedule this weekend! You don't wanna miss the action!

Latest News

Look what's racing this weekend!

Look what's racing this weekend!

6/17/2024
We have a packed schedule this weekend! You don't wanna miss the action!
Schedule change for June 22nd

Schedule change for June 22nd

6/15/2024
Pro Late Models have been cancelled and the Super Late Models have been added!
Riley Watson wins the South Sound Modifieds Main Event

Riley Watson wins the South Sound Modifieds Main Event

6/8/2024
Riley Watson Wins the South Sound Modified Main Event Story by Nancy Schmidt South Sound Speedway on Saturday June 8, 2024, was full of excitement with four classes on hand. Olympia Auto Sales & RV South Sound Modifieds, 11 cars for 50-laps, Black Lake Towing Legends, 14...more
Race Results June 8, 2024

Race Results June 8, 2024

6/8/2024
Race Results June 8, 2024 By: Nancy Schmidt Olympia Auto Sales & RV South Sound Modifieds Fast Time: Riley Watson 14.720 Dash: Kail Beck, Dylan Harvey, Roger Beck, and Heather Watson. Heat 1: Jeff Henderson, Dylan Harvey, Kail Beck, Roger Beck, and Heather Watson. Heat 2:...more
7/1/2023 - South Sound Speedway

7/1/2023 - South Sound Speedway

Rochester, WA

FIREWORKS! Wes Rhodes Super Late 126, Hobby Stocks, Tuners 50 and Mini Stocks

Classes

  • Super Late Models16 entries
  • Mini Stocks7 entries
  • Hobby Stocks11 entries
  • Tuners23 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Super Late Models

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 11S Tom Sweatman Tom Sweatman Cosmopolis, WA Cosmopolis, WA 2
2 6 11 JJ Hamilton JJ Hamilton Chehalis, WA Chehalis, WA 4
3 8 40 Alan Cress Alan Cress Stayton, OR Stayton, OR 5
4 12 7R Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR 8
5 5 13 Matthew Doyle Matthew Doyle Orting, WA Orting, WA -
6 4 12M Trenton Moriarity Trenton Moriarity Monroe, WA Monroe, WA -2
7 13 3C Logan Cole Logan Cole Chehalis, WA Chehalis, WA 6
8 9 30 Jeremy Richardson Jeremy Richardson Rochester, WA Rochester, WA 1
9 7 98 Matt Barrett Matt Barrett Oakville, WA Oakville, WA -2
10 11 63 Scott Rinkel Scott Rinkel Roy, WA Roy, WA 1
11 14 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 3
12 10 01 Mason Cole Mason Cole Chehalis, WA Chehalis, WA -2
13 16 25 Dave Cline Dave Cline Spanaway, WA Spanaway, WA 3
14 15 60 Scott Graf Scott Graf Toledo, OR Toledo, OR 1
15 1 20 Jay Sauls Jay Sauls Puyallup, WA Puyallup, WA -14
16 2 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA -14

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 1
2 1 3C Logan Cole Logan Cole Chehalis, WA Chehalis, WA -1
3 5 7R Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR 2
4 4 25 Dave Cline Dave Cline Spanaway, WA Spanaway, WA -
DNS 3 60 Scott Graf Scott Graf Toledo, OR Toledo, OR -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 11 JJ Hamilton JJ Hamilton Chehalis, WA Chehalis, WA 13.562
2 6 13 Matthew Doyle Matthew Doyle Orting, WA Orting, WA 13.820
3 10 12M Trenton Moriarity Trenton Moriarity Monroe, WA Monroe, WA 13.822
4 16 11S Tom Sweatman Tom Sweatman Cosmopolis, WA Cosmopolis, WA 13.839
5 11 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA 13.930
6 15 20 Jay Sauls Jay Sauls Puyallup, WA Puyallup, WA 13.992
7 1 98 Matt Barrett Matt Barrett Oakville, WA Oakville, WA 14.002
8 5 40 Alan Cress Alan Cress Stayton, OR Stayton, OR 14.015
9 12 30 Jeremy Richardson Jeremy Richardson Rochester, WA Rochester, WA 14.026
10 4 01 Mason Cole Mason Cole Chehalis, WA Chehalis, WA 14.048
11 14 63 Scott Rinkel Scott Rinkel Roy, WA Roy, WA 14.058
12 13 7R Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR 14.071
13 3 3C Logan Cole Logan Cole Chehalis, WA Chehalis, WA 14.114
14 9 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 14.168
15 7 60 Scott Graf Scott Graf Toledo, OR Toledo, OR 14.341
16 2 25 Dave Cline Dave Cline Spanaway, WA Spanaway, WA 14.618

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 11 JJ Hamilton JJ Hamilton Chehalis, WA Chehalis, WA 13.665
2 11 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA 13.974
3 12 30 Jeremy Richardson Jeremy Richardson Rochester, WA Rochester, WA 14.016
4 10 12M Trenton Moriarity Trenton Moriarity Monroe, WA Monroe, WA 14.017
5 16 11S Tom Sweatman Tom Sweatman Cosmopolis, WA Cosmopolis, WA 14.132
6 13 7R Zach Riehl Zach Riehl Corbett, OR Corbett, OR 14.151
7 5 40 Alan Cress Alan Cress Stayton, OR Stayton, OR 14.236
8 15 20 Jay Sauls Jay Sauls Puyallup, WA Puyallup, WA 14.249
9 7 60 Scott Graf Scott Graf Toledo, OR Toledo, OR 14.468
DNS 1 98 Matt Barrett Matt Barrett Oakville, WA Oakville, WA
DNS 3 3C Logan Cole Logan Cole Chehalis, WA Chehalis, WA
DNS 4 01 Mason Cole Mason Cole Chehalis, WA Chehalis, WA
DNS 2 25 Dave Cline Dave Cline Spanaway, WA Spanaway, WA
DNS 6 13 Matthew Doyle Matthew Doyle Orting, WA Orting, WA
DNS 9 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA
DNS 14 63 Scott Rinkel Scott Rinkel Roy, WA Roy, WA

Mini Stocks

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 99 Jeff / Josh Henderson / Peters Jeff / Josh Henderson / Peters Tenino / Eatonville, WA Tenino / Eatonville, WA 2
2 1 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA -1
3 5 88 Ryan-Jay /  Shayne Macleod / Huson Ryan-Jay / Shayne Macleod / Huson Puyallup / Spanaway, WA Puyallup / Spanaway, WA 2
4 6 79 Jesse Boczar Jesse Boczar Spanaway, WA Spanaway, WA 2
5 7 5A Mac Angeledes Mac Angeledes Auburn, WA Auburn, WA 2
6 2 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA -4
7 4 4 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA -3

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 99 Jeff / Josh Henderson / Peters Jeff / Josh Henderson / Peters Tenino / Eatonville, WA Tenino / Eatonville, WA 3
2 1 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA -1
3 2 4 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA -1
4 3 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA -1
DNS 5 88 Ryan-Jay /  Shayne Macleod / Huson Ryan-Jay / Shayne Macleod / Huson Puyallup / Spanaway, WA Puyallup / Spanaway, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 99 Jeff / Josh Henderson / Peters Jeff / Josh Henderson / Peters Tenino / Eatonville, WA Tenino / Eatonville, WA 6
2 5 4 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 3
3 4 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA 1
4 6 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 2
5 3 88 Ryan-Jay /  Shayne Macleod / Huson Ryan-Jay / Shayne Macleod / Huson Puyallup / Spanaway, WA Puyallup / Spanaway, WA -2
6 1 5A Mac Angeledes Mac Angeledes Auburn, WA Auburn, WA -5
7 2 79 Jesse Boczar Jesse Boczar Spanaway, WA Spanaway, WA -5

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 99 Jeff / Josh Henderson / Peters Jeff / Josh Henderson / Peters Tenino / Eatonville, WA Tenino / Eatonville, WA 16.021
2 4 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 16.306
3 3 4 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 16.391
4 6 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA 16.528
5 5 88 Ryan-Jay /  Shayne Macleod / Huson Ryan-Jay / Shayne Macleod / Huson Puyallup / Spanaway, WA Puyallup / Spanaway, WA 17.120
6 2 79 Jesse Boczar Jesse Boczar Spanaway, WA Spanaway, WA 17.145
7 1 5A Mac Angeledes Mac Angeledes Auburn, WA Auburn, WA 18.654

Hobby Stocks

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 41K Anthony (Ju Ju) Barbera Anthony (Ju Ju) Barbera Lakewood, WA Lakewood, WA 8
2 5 41 Wally Austin Wally Austin Centralia, WA Centralia, WA 3
3 8 21 Bryce Tyler Bryce Tyler Elma, WA Elma, WA 5
4 2 03R Brad Reandeau Brad Reandeau Port Angeles, WA Port Angeles, WA -2
5 7 66 Dan Florek Dan Florek Shelton, WA Shelton, WA 2
6 10 18 John / Eric Sweeney / Lee John / Eric Sweeney / Lee Olympia, WA Olympia, WA 4
7 11 85 Andrew Woods Andrew Woods Buckley, WA Buckley, WA 4
8 1 12C Brandon / Duane Chapman Brandon / Duane Chapman Puyallup, WA Puyallup, WA -7
9 4 13 Matthew Foley Matthew Foley Chehalis, WA Chehalis, WA -5
10 3 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA -7
DNS 6 57 Jeremy Barabe Jeremy Barabe Olympia, WA Olympia, WA -

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 57 Jeremy Barabe Jeremy Barabe Olympia, WA Olympia, WA -
2 4 41K Anthony (Ju Ju) Barbera Anthony (Ju Ju) Barbera Lakewood, WA Lakewood, WA 2
3 2 66 Dan Florek Dan Florek Shelton, WA Shelton, WA -1
4 3 21 Bryce Tyler Bryce Tyler Elma, WA Elma, WA -1
5 5 41 Wally Austin Wally Austin Centralia, WA Centralia, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA 4
2 4 03R Brad Reandeau Brad Reandeau Port Angeles, WA Port Angeles, WA 2
3 2 18 John / Eric Sweeney / Lee John / Eric Sweeney / Lee Olympia, WA Olympia, WA -1
4 3 12C Brandon / Duane Chapman Brandon / Duane Chapman Puyallup, WA Puyallup, WA -1
5 1 85 Andrew Woods Andrew Woods Buckley, WA Buckley, WA -4

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 41 Wally Austin Wally Austin Centralia, WA Centralia, WA 1
2 6 41K Anthony (Ju Ju) Barbera Anthony (Ju Ju) Barbera Lakewood, WA Lakewood, WA 4
3 4 66 Dan Florek Dan Florek Shelton, WA Shelton, WA 1
4 5 21 Bryce Tyler Bryce Tyler Elma, WA Elma, WA 1
5 1 13 Matthew Foley Matthew Foley Chehalis, WA Chehalis, WA -4
DNS 3 57 Jeremy Barabe Jeremy Barabe Olympia, WA Olympia, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 41K Anthony (Ju Ju) Barbera Anthony (Ju Ju) Barbera Lakewood, WA Lakewood, WA 15.944
2 10 21 Bryce Tyler Bryce Tyler Elma, WA Elma, WA 16.089
3 6 66 Dan Florek Dan Florek Shelton, WA Shelton, WA 16.240
4 2 57 Jeremy Barabe Jeremy Barabe Olympia, WA Olympia, WA 16.261
5 1 41 Wally Austin Wally Austin Centralia, WA Centralia, WA 16.298
6 7 13 Matthew Foley Matthew Foley Chehalis, WA Chehalis, WA 16.423
7 4 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA 16.431
8 8 03R Brad Reandeau Brad Reandeau Port Angeles, WA Port Angeles, WA 16.451
9 5 12C Brandon / Duane Chapman Brandon / Duane Chapman Puyallup, WA Puyallup, WA 16.469
10 9 18 John / Eric Sweeney / Lee John / Eric Sweeney / Lee Olympia, WA Olympia, WA 17.218
11 11 85 Andrew Woods Andrew Woods Buckley, WA Buckley, WA 19.163

Tuners

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 15 5 Dean / Zandar Utterback / Peters Dean / Zandar Utterback / Peters Spanaway / Graham, WA Spanaway / Graham, WA 14
2 13 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 11
3 6 26 Jake / Zandar Utterback / Peters Jake / Zandar Utterback / Peters Spanaway / Graham, WA Spanaway / Graham, WA 3
4 14 79 Bradley / Jordan Peterson Bradley / Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA 10
5 9 97 Jordan Peterson Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA 4
6 4 95W Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA -2
7 10 33 Joseph Champ Joseph Champ Longview, WA Longview, WA 3
8 7 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA -1
9 3 03 Artie / Joe Champ Artie / Joe Champ Longview, WA Longview, WA -6
10 12 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA 2
11 5 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA -6
12 16 18X James Nagel James Nagel Vancouver, WA Vancouver, WA 4
13 22 25 Ron Lomax Ron Lomax Puyallup, WA Puyallup, WA 9
14 20 44 Tim Jordan Tim Jordan Olympia, WA Olympia, WA 6
15 1 23 Royce Iverson Royce Iverson Rochester, WA Rochester, WA -14
16 19 84 Billy Buchanan Billy Buchanan Parkland, WA Parkland, WA 3
17 8 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA -9
18 DNF 18 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA -
19 DNF 17 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA -2
20 DNF 2 61 Cesarah / Mitchell Pierce / Woods Cesarah / Mitchell Pierce / Woods Orting / Buckey, WA Orting / Buckey, WA -18
21 DNF 21 72 Jeremy Cleveland Jeremy Cleveland Bucodea, WA Bucodea, WA -
22 DNF 11 22 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA -11
DNS 23 27 Dean Cleveland Dean Cleveland bucoda, WA bucoda, WA -

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 1
2 4 5 Dean / Zandar Utterback / Peters Dean / Zandar Utterback / Peters Spanaway / Graham, WA Spanaway / Graham, WA 2
3 1 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA -2
4 3 79 Bradley / Jordan Peterson Bradley / Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA -1
DNS 5 22 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA 5
2 1 25 Ron Lomax Ron Lomax Puyallup, WA Puyallup, WA -1
3 5 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA 2
4 3 44 Tim Jordan Tim Jordan Olympia, WA Olympia, WA -1
5 2 72 Jeremy Cleveland Jeremy Cleveland Bucodea, WA Bucodea, WA -3
6 DNF 4 84 Billy Buchanan Billy Buchanan Parkland, WA Parkland, WA -2
7 DNF 7 27 Dean Cleveland Dean Cleveland bucoda, WA bucoda, WA -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 23 Royce Iverson Royce Iverson Rochester, WA Rochester, WA 1
2 8 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA 6
3 7 26 Jake / Zandar Utterback / Peters Jake / Zandar Utterback / Peters Spanaway / Graham, WA Spanaway / Graham, WA 4
4 4 03 Artie / Joe Champ Artie / Joe Champ Longview, WA Longview, WA -
5 5 95W Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA -
6 6 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA -
7 3 61 Cesarah / Mitchell Pierce / Woods Cesarah / Mitchell Pierce / Woods Orting / Buckey, WA Orting / Buckey, WA -4
8 1 18X James Nagel James Nagel Vancouver, WA Vancouver, WA -7

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA -
2 7 79 Bradley / Jordan Peterson Bradley / Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA 5
3 3 33 Joseph Champ Joseph Champ Longview, WA Longview, WA -
4 8 5 Dean / Zandar Utterback / Peters Dean / Zandar Utterback / Peters Spanaway / Graham, WA Spanaway / Graham, WA 4
5 5 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA -
6 2 97 Jordan Peterson Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA -4
7 4 22 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA -3
8 DNF 6 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA -2

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 23 5 Dean / Zandar Utterback / Peters Dean / Zandar Utterback / Peters Spanaway / Graham, WA Spanaway / Graham, WA 17.648
2 12 79 Bradley / Jordan Peterson Bradley / Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA 17.727
3 8 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 17.756
4 1 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA 17.776
5 15 22 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA 17.808
6 4 33 Joseph Champ Joseph Champ Longview, WA Longview, WA 17.862
7 13 97 Jordan Peterson Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA 17.956
8 16 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA 17.959
9 21 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA 17.985
10 17 26 Jake / Zandar Utterback / Peters Jake / Zandar Utterback / Peters Spanaway / Graham, WA Spanaway / Graham, WA 17.991
11 19 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA 18.100
12 18 95W Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA 18.276
13 3 03 Artie / Joe Champ Artie / Joe Champ Longview, WA Longview, WA 18.331
14 14 61 Cesarah / Mitchell Pierce / Woods Cesarah / Mitchell Pierce / Woods Orting / Buckey, WA Orting / Buckey, WA 18.494
15 22 23 Royce Iverson Royce Iverson Rochester, WA Rochester, WA 18.587
16 11 18X James Nagel James Nagel Vancouver, WA Vancouver, WA 18.873
17 20 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA 19.025
18 9 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA 19.091
19 2 84 Billy Buchanan Billy Buchanan Parkland, WA Parkland, WA 19.116
20 7 44 Tim Jordan Tim Jordan Olympia, WA Olympia, WA 19.372
21 6 72 Jeremy Cleveland Jeremy Cleveland Bucodea, WA Bucodea, WA 19.486
22 10 25 Ron Lomax Ron Lomax Puyallup, WA Puyallup, WA 19.933
DNS 5 27 Dean Cleveland Dean Cleveland bucoda, WA bucoda, WA

Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets!


Columbia Distributing
Cut Rate Auto Parts
Hinkle Homes
LE Bottling
Lexar Homes
Lucky Eagle Casino
Olympia Overhead Doors
Power Shop