South Sound Speedway

Latest News

Race Results September 16, 2023

Race Results September 16, 2023

9/16/2023
Race Results September 16, 2023 By: Nancy Schmidt D&S Light Truck and Auto Pro Late Models Fast Time: Tom Sweatman 14.217 Heat: Mason Cole, Trevor Flora, Tom Sweatman, Logan Cole, JJ Hamilton, Scott Rinkel, Zandar Peters, and Rick Townsend. Main: Trevor Flora, Zandar...more
Race Results September 9, 2023

Race Results September 9, 2023

9/9/2023
Race Results September 9, 2023 By: Nancy Schmidt Powersports NW Super Late Models Fast Time: Tom Sweatman 13.551 Dash: Dave Cline, Scott Graf, Zandar Peters, and Kurt Meyer. Main: Tom Sweatman, JJ Hamilton, Bob Presley, Kyle Markstrom, Parker Stephens, Scott Rinkel, Logan...more
Chris Bellanca Wins Legend Regional Qualifier Main Event

Chris Bellanca Wins Legend Regional Qualifier Main Event

9/2/2023
Chris Bellanca Wins Legend Regional Qualifier Main Event Story by Nancy Schmidt South Sound Speedway on Saturday September 2, 2023, was full of excitement with four classes on hand. Lexar Homes Legends, 18 cars for 35-laps, Hinkle Homes Hobby Stocks, 8 cars for 30-laps,...more
Race Results September 2, 2023

Race Results September 2, 2023

9/2/2023
Race Results September 2, 2023 By: Nancy Schmidt Lexar Homes Legends Regional Qualifier Fast Time: Chris Bellanca 15.369 Dash: Aaron Flett, Davis Jacobson, Danny Arnold, and Josh Wharton. Heat 1: Kaylee Decker, Dakota Gruchalla, Hayden Ogle, and Curt Boyle. Heat 2: Corey...more
5/13/2023 - South Sound Speedway

5/13/2023 - South Sound Speedway

Rochester, WA

Bump to Pass, Vintage Modifieds, Baby Grands, Legends and Bandos

Classes

  • Vintage Modifieds8 entries
  • Legends11 entries
  • Baby Grands10 entries
  • Bandoleros10 entries
  • Bump To Pass (Big cars)22 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Vintage Modifieds

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 8 Mike / Preston Duman Mike / Preston Duman Chehalis, WA Chehalis, WA 3
2 6 75 Bob Fulmer Bob Fulmer Rochester, WA Rochester, WA 4
3 1 24 George Chambers George Chambers Gig Harbor, WA Gig Harbor, WA -2
4 5 27 Brian Wilson Brian Wilson Chehalis, WA Chehalis, WA 1
5 7 61 David Larson David Larson Rochester, WA Rochester, WA 2
6 8 5 Ron Jackson Ron Jackson Centralia, WA Centralia, WA 2
7 2 22 Joey / Mike Cavin / Brooks Joey / Mike Cavin / Brooks Rochester / Olympia, WA Rochester / Olympia, WA -5
8 3 18L Eric Lee Eric Lee Olympia, WA Olympia, WA -5

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 22 Joey / Mike Cavin / Brooks Joey / Mike Cavin / Brooks Rochester / Olympia, WA Rochester / Olympia, WA 2
2 5 27 Brian Wilson Brian Wilson Chehalis, WA Chehalis, WA 3
3 6 75 Bob Fulmer Bob Fulmer Rochester, WA Rochester, WA 3
4 8 8 Mike / Preston Duman Mike / Preston Duman Chehalis, WA Chehalis, WA 4
5 1 61 David Larson David Larson Rochester, WA Rochester, WA -4
6 7 5 Ron Jackson Ron Jackson Centralia, WA Centralia, WA 1
7 2 24 George Chambers George Chambers Gig Harbor, WA Gig Harbor, WA -5

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 8 Mike / Preston Duman Mike / Preston Duman Chehalis, WA Chehalis, WA 15.121
2 3 75 Bob Fulmer Bob Fulmer Rochester, WA Rochester, WA 15.164
3 7 27 Brian Wilson Brian Wilson Chehalis, WA Chehalis, WA 15.184
4 6 18L Eric Lee Eric Lee Olympia, WA Olympia, WA 15.419
5 1 22 Joey / Mike Cavin / Brooks Joey / Mike Cavin / Brooks Rochester / Olympia, WA Rochester / Olympia, WA 15.474
6 4 5 Ron Jackson Ron Jackson Centralia, WA Centralia, WA 15.486
7 2 24 George Chambers George Chambers Gig Harbor, WA Gig Harbor, WA 15.712
8 5 61 David Larson David Larson Rochester, WA Rochester, WA 16.287

Legends

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 9
2 9 5A Garret Archer Garret Archer Kent, WA Kent, WA 7
3 7 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 4
4 6 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 2
5 8 41 Tracy Warren Tracy Warren Olympia, WA Olympia, WA 3
6 2 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA -4
7 5 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA -2
8 4 36C Robert Clark Robert Clark Tacoma, WA Tacoma, WA -4
9 1 7T Gary Tucker Gary Tucker Oregon City, OR Oregon City, OR -8
10 11 40O Hayden Ogle Hayden Ogle Renton, WA Renton, WA 1
11 3 5C Connor Morris Connor Morris Spanaway, WA Spanaway, WA -8

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA 2
2 4 5C Connor Morris Connor Morris Spanaway, WA Spanaway, WA 2
3 5 36C Robert Clark Robert Clark Tacoma, WA Tacoma, WA 2
4 2 7T Gary Tucker Gary Tucker Oregon City, OR Oregon City, OR -2
5 1 40O Hayden Ogle Hayden Ogle Renton, WA Renton, WA -4

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 5
2 5 5A Garret Archer Garret Archer Kent, WA Kent, WA 3
3 3 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA -
4 2 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA -2
5 4 41 Tracy Warren Tracy Warren Olympia, WA Olympia, WA -1
6 1 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA -5

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 15.216
2 1 5A Garret Archer Garret Archer Kent, WA Kent, WA 15.527
3 9 41 Tracy Warren Tracy Warren Olympia, WA Olympia, WA 15.531
4 11 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 15.532
5 5 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 15.561
6 10 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA 15.650
7 3 36C Robert Clark Robert Clark Tacoma, WA Tacoma, WA 15.708
8 6 5C Connor Morris Connor Morris Spanaway, WA Spanaway, WA 15.810
9 4 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA 15.826
10 8 7T Gary Tucker Gary Tucker Oregon City, OR Oregon City, OR 16.049
11 7 40O Hayden Ogle Hayden Ogle Renton, WA Renton, WA 17.310

Baby Grands

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 8
2 8 4 Derrick Presley Derrick Presley Olympia, WA Olympia, WA 6
3 7 92 Steven Mitchell Steven Mitchell Chehalis, WA Chehalis, WA 4
4 5 51 Jack Franks Jack Franks Onalaska, WA Onalaska, WA 1
5 6 12 Brendan Presley Brendan Presley Olympia, WA Olympia, WA 1
6 1 37 Zackary Boyatt Zackary Boyatt Graham, WA Graham, WA -5
7 4 5C Connor Morris Connor Morris Spanaway, WA Spanaway, WA -3
8 2 22 Tyler Baker Tyler Baker Tenino, WA Tenino, WA -6
9 10 27 Peyton Presley Peyton Presley Olympia, WA Olympia, WA 1
10 3 04 Jamison Johnson Jamison Johnson Olympia, WA Olympia, WA -7

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 5C Connor Morris Connor Morris Spanaway, WA Spanaway, WA 4
2 3 22 Tyler Baker Tyler Baker Tenino, WA Tenino, WA 1
3 1 27 Peyton Presley Peyton Presley Olympia, WA Olympia, WA -2
4 2 37 Zackary Boyatt Zackary Boyatt Graham, WA Graham, WA -2

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 4
2 3 92 Steven Mitchell Steven Mitchell Chehalis, WA Chehalis, WA 1
3 1 51 Jack Franks Jack Franks Onalaska, WA Onalaska, WA -2
4 4 4 Derrick Presley Derrick Presley Olympia, WA Olympia, WA -
5 2 12 Brendan Presley Brendan Presley Olympia, WA Olympia, WA -3

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 14.841
2 9 4 Derrick Presley Derrick Presley Olympia, WA Olympia, WA 15.112
3 6 92 Steven Mitchell Steven Mitchell Chehalis, WA Chehalis, WA 15.228
4 8 12 Brendan Presley Brendan Presley Olympia, WA Olympia, WA 15.231
5 3 51 Jack Franks Jack Franks Onalaska, WA Onalaska, WA 15.350
6 7 5C Connor Morris Connor Morris Spanaway, WA Spanaway, WA 15.447
7 4 04 Jamison Johnson Jamison Johnson Olympia, WA Olympia, WA 15.502
8 1 22 Tyler Baker Tyler Baker Tenino, WA Tenino, WA 15.503
9 2 37 Zackary Boyatt Zackary Boyatt Graham, WA Graham, WA 15.731
10 10 27 Peyton Presley Peyton Presley Olympia, WA Olympia, WA 16.003

Bandoleros

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -
2 2 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA -
3 7 1C Carter Sweatman Carter Sweatman Hoquiam, WA Hoquiam, WA 4
4 6 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA 2
5 8 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA 3
6 5 6 Tyson Behn Tyson Behn Rochester, WA Rochester, WA -1
7 9 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA 2
8 10 18S Johnathan Sweeney Johnathan Sweeney 2
9 4 33 Bishop Brothers Bishop Brothers Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA -5
10 3 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA -7

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1C Carter Sweatman Carter Sweatman Hoquiam, WA Hoquiam, WA 1
2 1 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA -1
3 3 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA -
4 4 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA -
5 5 18S Johnathan Sweeney Johnathan Sweeney -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -
2 2 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA -
3 5 6 Tyson Behn Tyson Behn Rochester, WA Rochester, WA 2
4 3 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA -1
5 4 33 Bishop Brothers Bishop Brothers Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA -1

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA 17.840
2 4 24 Cole Dasenbrock Cole Dasenbrock Deer Park, WA Deer Park, WA 17.929
3 6 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA 18.129
4 2 33 Bishop Brothers Bishop Brothers Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 18.285
5 1 6 Tyson Behn Tyson Behn Rochester, WA Rochester, WA 18.477
6 5 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA 18.919
7 9 1C Carter Sweatman Carter Sweatman Hoquiam, WA Hoquiam, WA 19.010
8 7 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA 19.161
9 8 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA 19.958
10 10 18S Johnathan Sweeney Johnathan Sweeney 22.499

Bump To Pass (Big cars)

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 18 061 Mike / Judy Charles Mike / Judy Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 17
2 14 147 Dylan Ensor Dylan Ensor Port Orchard, WA Port Orchard, WA 12
3 12 75 Brandon Cook Brandon Cook Chehalis, WA Chehalis, WA 9

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 23 Kyle Sitherwood Kyle Sitherwood Port Angeles, WA Port Angeles, WA 5
2 3 481 Kevin Robinson Kevin Robinson Rochester, WA Rochester, WA 1
3 2 8 Bruce Holmes Bruce Holmes PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA -1
4 1 17 Anthony Holms Anthony Holms Port Townsand, WA Port Townsand, WA -3
5 4 18 Jesse Crawford Jesse Crawford Enumclaw, WA Enumclaw, WA -1

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 127 Josh Sitherwood Josh Sitherwood Sequim, WA Sequim, WA 3
2 1 4X George Madison George Madison Sequim, WA Sequim, WA -1
3 3 187 Marcus Davis Marcus Davis Auburn, WA Auburn, WA -
4 6 159 Kylee Timlick Kylee Timlick Graham, WA Graham, WA 2
5 7 245 Zach Howell Zach Howell Chehalis, WA Chehalis, WA 2
6 2 27 Thomas Kenneth Thomas Kenneth -4
7 5 13 Alex Carlson Alex Carlson Roy, WA Roy, WA -2

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 061 Mike / Judy Charles Mike / Judy Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 6
2 6 261 Amber Charles Amber Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 4
3 4 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 1
4 3 147 Dylan Ensor Dylan Ensor Port Orchard, WA Port Orchard, WA -1
5 2 61 Jim Addy Jim Addy Spanaway, WA Spanaway, WA -3
6 1 75 Brandon Cook Brandon Cook Chehalis, WA Chehalis, WA -5
7 5 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA -2

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 061 Mike / Judy Charles Mike / Judy Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 17.507
2 3 261 Amber Charles Amber Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 17.576
3 14 191 Caleb Robinson Caleb Robinson Tacoma, WA Tacoma, WA 18.746
4 19 59 Tony Timlick Tony Timlick Auburn, WA Auburn, WA 18.951
5 9 147 Dylan Ensor Dylan Ensor Port Orchard, WA Port Orchard, WA 19.151
6 1 61 Jim Addy Jim Addy Spanaway, WA Spanaway, WA 19.290
7 6 75 Brandon Cook Brandon Cook Chehalis, WA Chehalis, WA 20.774
8 18 159 Kylee Timlick Kylee Timlick Graham, WA Graham, WA 20.910
9 2 13 Alex Carlson Alex Carlson Roy, WA Roy, WA 21.431
10 16 127 Josh Sitherwood Josh Sitherwood Sequim, WA Sequim, WA 21.501
11 8 187 Marcus Davis Marcus Davis Auburn, WA Auburn, WA 21.658
12 11 27 Thomas Kenneth Thomas Kenneth 22.254
13 12 4X George Madison George Madison Sequim, WA Sequim, WA 24.675
14 17 23 Kyle Sitherwood Kyle Sitherwood Port Angeles, WA Port Angeles, WA
15 21 8 Bruce Holmes Bruce Holmes PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA
16 20 17 Anthony Holms Anthony Holms Port Townsand, WA Port Townsand, WA
17 7 18 Jesse Crawford Jesse Crawford Enumclaw, WA Enumclaw, WA
18 13 5150 Josh Page Josh Page Sequim, WA Sequim, WA
19 15 481 Kevin Robinson Kevin Robinson Rochester, WA Rochester, WA
20 4 161 Kaylee Charles Kaylee Charles Spanaway, WA Spanaway, WA
21 10 245 Zach Howell Zach Howell Chehalis, WA Chehalis, WA
22 22 47 Kelly Ensor Kelly Ensor Port Orchard, WA Port Orchard, WA

Next Event

To Be Announced!

Driver Registration


Columbia Distributing
Cut Rate Auto Parts
Hinkle Homes
LE Bottling
Lexar Homes
Lucky Eagle Casino
Olympia Overhead Doors
Power Shop