South Sound Speedway

Bob Presley Wins Wes Rhodes Super Late Model 126 M...
Bob Presley Wins Wes Rhodes Super Late Model 126 M...

Bob Presley Wins Wes Rhodes Super Late Model 126 M...

7/6/2024 -
Bob Presley Wins Wes Rhodes Super Late Model 126 Main Event Story by Nancy Schmidt South Sound Speedway on Saturday July 6, 2024, was full of exciteme

Latest News

Bob Presley Wins Wes Rhodes Super Late Model 126 Main Event

Bob Presley Wins Wes Rhodes Super Late Model 126 Main Event

7/6/2024
Bob Presley Wins Wes Rhodes Super Late Model 126 Main Event Story by Nancy Schmidt South Sound Speedway on Saturday July 6, 2024, was full of excitement with four classes on hand. Super Late Models, 15 cars for 126-laps, Hinkle Homes Hobby Stocks, 7 cars for 35-laps, Auto...more
Race Results July 6, 2024

Race Results July 6, 2024

7/6/2024
Race Results July 6, 2024 By: Nancy Schmidt Powersports NW Super Late Models Super 7 Series Fast Time: Matt Doyle 13.801 Dash: Zandar Peters, Scott Rinkel, Matt Barrett, and Mike Brooks Main: Bob Presley, Zandar Peters, Logan Cole, Shawn Jones, Matt Doyle, Scott Rinkel,...more
July 6th Update on running schedule

July 6th Update on running schedule

6/30/2024
Wes Rhodes 126; Saturday July 6th Super 7 series is back for round 5. Hobby Stocks, Mini Stocks and Super 4’s have had the worst luck with weather this year so everyone is excited to get back on the track this weekend. ??Heads up; we are running the schedule alittle...more
Race Results June 29, 2024

Race Results June 29, 2024

6/29/2024
Race Results June 29, 2024 By: Nancy Schmidt Olympia Overhead Doors Tuners Heat 1: Zach Boyatt, Jake Utterback, Troy Hamilton, Dean Utterback, Michael Barabe, Shelby Padilla, Jeremy Sullivan, and Billy Buchanan (DNF). Heat 2: Ron Schlund Jr., Joshua Leyva, Jordan Peterson,...more
6/22/2024 - South Sound Speedway

6/22/2024 - South Sound Speedway

Rochester, WA

Super Late Model 100, SSS Modifieds, Legends, Bandos and Tuners

Classes

  • Super Late Models13 entries
  • Legends11 entries
  • Tuners22 entries
  • Bandoleros10 entries
  • South Sound Modifieds12 entries

Track Contact

News

Full Event Information on MyRacePass

Super Late Models

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24 Tristan Haider Tristan Haider Olympia, WA Olympia, WA -
2 4 11S Tom Sweatman Tom Sweatman Cosmopolis, WA Cosmopolis, WA 2
3 3 98 Matt Barrett Matt Barrett Oakville, WA Oakville, WA -
4 7 15 Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA 3
5 2 22 Mitch Franklin Mitch Franklin Puyallup, WA Puyallup, WA -3
6 9 23 Jeff Peterson Jeff Peterson Port Orchard, WA Port Orchard, WA 3
7 10 4F Trevor Flora Trevor Flora Cle-Elum, WA Cle-Elum, WA 3
8 13 63 Scott Rinkel Scott Rinkel Roy, WA Roy, WA 5
9 5 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA -4
10 6 13 Matthew Doyle Matthew Doyle Orting, WA Orting, WA -4
11 11 10 Wes Maden Wes Maden Pitt Meadows, BC Pitt Meadows, BC -
12 12 12 Mike Brooks Mike Brooks Olympia, WA Olympia, WA -
13 8 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA -5

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 13 Matthew Doyle Matthew Doyle Orting, WA Orting, WA 13.785
2 10 17 Bob Presley Bob Presley Olympia, WA Olympia, WA 13.891
3 12 11S Tom Sweatman Tom Sweatman Cosmopolis, WA Cosmopolis, WA 13.992
4 1 98 Matt Barrett Matt Barrett Oakville, WA Oakville, WA 14.005
5 5 22 Mitch Franklin Mitch Franklin Puyallup, WA Puyallup, WA 14.079
6 6 24 Tristan Haider Tristan Haider Olympia, WA Olympia, WA 14.153
7 13 15 Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA 14.167
8 7 00 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 14.169
9 9 23 Jeff Peterson Jeff Peterson Port Orchard, WA Port Orchard, WA 14.171
10 4 4F Trevor Flora Trevor Flora Cle-Elum, WA Cle-Elum, WA 14.273
11 8 10 Wes Maden Wes Maden Pitt Meadows, BC Pitt Meadows, BC 14.308
12 2 12 Mike Brooks Mike Brooks Olympia, WA Olympia, WA 14.329
13 11 63 Scott Rinkel Scott Rinkel Roy, WA Roy, WA 14.424

Legends

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 5
2 4 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 2
3 2 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA -1
4 3 27 Jacob Haider Jacob Haider Olympia, WA Olympia, WA -1
5 8 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA 3
6 1 16A Allie-Mae Jones Allie-Mae Jones Puyallup, WA Puyallup, WA -5
7 7 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA -
8 9 15 Curt Boyle Curt Boyle Des Moines, WA Des Moines, WA 1
9 10 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA 1
10 11 5J James Hamlin James Hamlin Oregon City, OR Oregon City, OR 1
11 5 11M Rick McNiell Rick McNiell Bellevue, WA Bellevue, WA -6

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA 4
2 4 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA 2
3 3 15 Curt Boyle Curt Boyle Des Moines, WA Des Moines, WA -
4 2 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -2
5 1 5J James Hamlin James Hamlin Oregon City, OR Oregon City, OR -4

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 1
2 4 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 2
3 6 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 3
4 3 27 Jacob Haider Jacob Haider Olympia, WA Olympia, WA -1
5 5 11M Rick McNiell Rick McNiell Bellevue, WA Bellevue, WA -
6 1 16A Allie-Mae Jones Allie-Mae Jones Puyallup, WA Puyallup, WA -5

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 15.465
2 9 11M Rick McNiell Rick McNiell Bellevue, WA Bellevue, WA 15.513
3 11 43D Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 15.546
4 5 27 Jacob Haider Jacob Haider Olympia, WA Olympia, WA 15.562
5 8 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 15.637
6 7 16A Allie-Mae Jones Allie-Mae Jones Puyallup, WA Puyallup, WA 15.739
7 10 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA 15.758
8 4 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA 15.951
9 3 15 Curt Boyle Curt Boyle Des Moines, WA Des Moines, WA 16.060
10 2 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA 16.247
11 6 5J James Hamlin James Hamlin Oregon City, OR Oregon City, OR 16.394

Tuners

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 23 Royce Iverson Royce Iverson Rochester, WA Rochester, WA 8
2 13 5 Dean Utterback Dean Utterback Spanaway, WA Spanaway, WA 11
3 16 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 13
4 18 13 Josue Leyva Josue Leyva Olympia, WA Olympia, WA 14
5 15 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA 10
6 7 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA 1
7 12 97 Jordan Peterson Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA 5
8 14 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA 6
9 11 26 Jake Utterback Jake Utterback Spanaway, WA Spanaway, WA 2
10 10 79 Brad Peterson Brad Peterson Graham, WA Graham, WA -
11 19 14 Jeremy Sullivan Jeremy Sullivan Yelm, WA Yelm, WA 8
12 17 7 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA 5
13 8 44 Tim Jordan Tim Jordan Olympia, WA Olympia, WA -5
14 3 23B Troy Hamilton Troy Hamilton Centralia, WA Centralia, WA -11
15 21 37 Zackary Boyatt Zackary Boyatt Graham, WA Graham, WA 6
16 2 84 Billy Buchanan Billy Buchanan Parkland, WA Parkland, WA -14
17 6 10 William Larimer William Larimer Olympia, WA Olympia, WA -11
18 20 19 Mary Jane Gallwas Mary Jane Gallwas Tenino, WA Tenino, WA 2
19 4 27 Dean Cleveland Dean Cleveland bucoda, WA bucoda, WA -15
20 1 72 Jeremy Cleveland Jeremy Cleveland Bucodea, WA Bucodea, WA -19
21 DNF 5 77 Shelby Padilla Shelby Padilla Yelm, WA Yelm, WA -16
22 DNF 22 29 Gunner Callier Gunner Callier mossyrock, WA mossyrock, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 5
2 5 5 Dean Utterback Dean Utterback Spanaway, WA Spanaway, WA 3
3 3 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA -
4 4 79 Brad Peterson Brad Peterson Graham, WA Graham, WA -
5 7 14 Jeremy Sullivan Jeremy Sullivan Yelm, WA Yelm, WA 2
6 1 72 Jeremy Cleveland Jeremy Cleveland Bucodea, WA Bucodea, WA -5
7 2 27 Dean Cleveland Dean Cleveland bucoda, WA bucoda, WA -5

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 77 Shelby Padilla Shelby Padilla Yelm, WA Yelm, WA 1
2 4 26 Jake Utterback Jake Utterback Spanaway, WA Spanaway, WA 2
3 5 71 Chris Branon Chris Branon Olympia, WA Olympia, WA 2
4 6 7 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA 2
5 7 19 Mary Jane Gallwas Mary Jane Gallwas Tenino, WA Tenino, WA 2
6 DNF 3 44 Tim Jordan Tim Jordan Olympia, WA Olympia, WA -3
7 DNF 1 84 Billy Buchanan Billy Buchanan Parkland, WA Parkland, WA -6

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 23B Troy Hamilton Troy Hamilton Centralia, WA Centralia, WA -
2 4 97 Jordan Peterson Jordan Peterson Graham, WA Graham, WA 2
3 3 23 Royce Iverson Royce Iverson Rochester, WA Rochester, WA -
4 7 37 Zackary Boyatt Zackary Boyatt Graham, WA Graham, WA 3
5 6 13 Josue Leyva Josue Leyva Olympia, WA Olympia, WA 1
6 5 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA -1
7 8 29 Gunner Callier Gunner Callier mossyrock, WA mossyrock, WA 1
8 2 10 William Larimer William Larimer Olympia, WA Olympia, WA -6

Bandoleros

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA -
2 2 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -
3 3 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA -
4 5 00 Ryder Jones Ryder Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 1
5 7 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA 2
6 9 75C Clayton Turner Clayton Turner Forest Grove, OR Forest Grove, OR 3
7 8 11M Leilani Langston Leilani Langston Graham, WA Graham, WA 1
8 10 11 Kelzyn Watson Kelzyn Watson Oakland, OR Oakland, OR 2
9 4 5 Kaiden Brown Kaiden Brown Puyallup, WA Puyallup, WA -5
10 6 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA -4

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA -
2 5 00 Ryder Jones Ryder Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 3
3 4 5 Kaiden Brown Kaiden Brown Puyallup, WA Puyallup, WA 1
4 6 75C Clayton Turner Clayton Turner Forest Grove, OR Forest Grove, OR 2
5 3 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA -2
DNS 2 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA -
2 3 11M Leilani Langston Leilani Langston Graham, WA Graham, WA 1
3 2 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA -1
4 4 11 Kelzyn Watson Kelzyn Watson Oakland, OR Oakland, OR -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA 17.690
2 1 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA 17.931
3 4 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA 18.037
4 2 5 Kaiden Brown Kaiden Brown Puyallup, WA Puyallup, WA 18.174
5 5 00 Ryder Jones Ryder Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 18.310
6 7 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA 18.332
7 8 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA 18.393
8 6 11M Leilani Langston Leilani Langston Graham, WA Graham, WA 18.450
9 9 75C Clayton Turner Clayton Turner Forest Grove, OR Forest Grove, OR 18.596
10 10 11 Kelzyn Watson Kelzyn Watson Oakland, OR Oakland, OR 20.858

South Sound Modifieds

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 11 Riley Watson Riley Watson Oakland, OR Oakland, OR 9
2 9 15 Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA 7
3 5 71 Gage Sharp Gage Sharp Oakland, OR Oakland, OR 2
4 6 96 Jeff Henderson Jeff Henderson Tumwater, WA Tumwater, WA 2
5 4 20 Jesse Sharp Jesse Sharp Oakland, OR Oakland, OR -1
6 7 8 John Elam Jr John Elam Jr 1
7 8 36C Robert Clark Robert Clark Graham, WA Graham, WA 1
8 2 65 Bryson Baird Bryson Baird napavine, WA napavine, WA -6
9 1 35 Kail Beck Kail Beck East Sooke, BC East Sooke, BC -8
10 12 3 Heather Watson Heather Watson Oakland, OR Oakland, OR 2
11 3 21 Grant Charneski Grant Charneski Olympia, WA Olympia, WA -8
12 11 34 Roger Beck Roger Beck East Sooke, BC East Sooke, BC -1

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 20 Jesse Sharp Jesse Sharp Oakland, OR Oakland, OR 5
2 3 35 Kail Beck Kail Beck East Sooke, BC East Sooke, BC 1
3 5 21 Grant Charneski Grant Charneski Olympia, WA Olympia, WA 2
4 1 34 Roger Beck Roger Beck East Sooke, BC East Sooke, BC -3
5 2 3 Heather Watson Heather Watson Oakland, OR Oakland, OR -3
6 4 65 Bryson Baird Bryson Baird napavine, WA napavine, WA -2

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 15 Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA 4
2 3 8 John Elam Jr John Elam Jr 1
3 6 11 Riley Watson Riley Watson Oakland, OR Oakland, OR 3
4 1 71 Gage Sharp Gage Sharp Oakland, OR Oakland, OR -3
5 2 96 Jeff Henderson Jeff Henderson Tumwater, WA Tumwater, WA -3
6 4 36C Robert Clark Robert Clark Graham, WA Graham, WA -2

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 12 11 Riley Watson Riley Watson Oakland, OR Oakland, OR 14.650
2 10 15 Dan Walker Dan Walker Longview, WA Longview, WA 14.815
3 5 36C Robert Clark Robert Clark Graham, WA Graham, WA 14.988
4 6 8 John Elam Jr John Elam Jr 14.992
5 7 96 Jeff Henderson Jeff Henderson Tumwater, WA Tumwater, WA 15.180
6 8 71 Gage Sharp Gage Sharp Oakland, OR Oakland, OR 15.193
7 9 20 Jesse Sharp Jesse Sharp Oakland, OR Oakland, OR 15.236
8 4 21 Grant Charneski Grant Charneski Olympia, WA Olympia, WA 15.380
9 1 65 Bryson Baird Bryson Baird napavine, WA napavine, WA 15.406
10 3 35 Kail Beck Kail Beck East Sooke, BC East Sooke, BC 15.461
11 2 34 Roger Beck Roger Beck East Sooke, BC East Sooke, BC 15.710
12 11 3 Heather Watson Heather Watson Oakland, OR Oakland, OR 16.048

Next Event

Today!

Driver Registration Buy Tickets!


Columbia Distributing
Cut Rate Auto Parts
Hinkle Homes
LE Bottling
Lexar Homes
Lucky Eagle Casino
Olympia Overhead Doors
Power Shop