South Sound Speedway

Matt Doyle Wins the Chad Hinkle 138 Main Event
Matt Doyle Wins the Chad Hinkle 138 Main Event

Matt Doyle Wins the Chad Hinkle 138 Main Event

5/25/2024 -
Matt Doyle Wins Chad Hinkle 138 Main Event Story by Nancy Schmidt South Sound Speedway on Saturday May 25, 2024, was full of excitement with four clas

Latest News

Matt Doyle Wins the Chad Hinkle 138 Main Event

Matt Doyle Wins the Chad Hinkle 138 Main Event

5/25/2024
Matt Doyle Wins Chad Hinkle 138 Main Event Story by Nancy Schmidt South Sound Speedway on Saturday May 25, 2024, was full of excitement with four classes on hand. Powersports NW Super Late Models, 13 cars for 138-laps, Hinkle Homes Hobby Stocks, 9 cars for 30-laps, Olympia...more
Race Results May 25, 2024

Race Results May 25, 2024

5/25/2024
Race Results May 25, 2024 By: Nancy Schmidt Super Late Models Super 7 Series Chad Hinkle 138 Fast Time: Matt Doyle 13.940 Dash: Jeff Peterson, Shawn Jones, Scott Rinkel, and Bob Presley. Main: Matt Doyle, Tristan Haider, Dan Walker, Tom Sweatman, Matt Barrett, Mason Cole,...more
Upcoming Weekend - 05/25/2024

Upcoming Weekend - 05/25/2024

5/21/2024
Come out on this wonderful Memorial Day weekend!! Chad Hinkle 138, South Sound Mods, Tuners and Hobby Stocks are on the line up. You can get your tickets online or at the gate.
Preston Duman Wins Vintage Modified Main Event May 18, 2024

Preston Duman Wins Vintage Modified Main Event May 18, 2024

5/18/2024
Preston Duman Wins Vintage Modifieds Main Event Story by Nancy Schmidt South Sound Speedway on Saturday May 18, 2024, was full of excitement with five classes on hand. Vintage Modifieds, 9 cars for 35-laps, Black Lake Towing Legends, 14 cars for 35-laps, NW Focus Midgets,...more
6/10/2023 - South Sound Speedway

6/10/2023 - South Sound Speedway

Rochester, WA

Hobby Stocks, Mini Stocks, Legends, Bandos and Dwarf Cars

Classes

  • Mini Stocks8 entries
  • Hobby Stocks8 entries
  • Legends13 entries
  • Bandoleros11 entries
  • AMCA Bandit Dwarfs12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Mini Stocks

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 4 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 4
2 6 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 4
3 7 99 Jeff / Josh Henderson / Peters Jeff / Josh Henderson / Peters Tenino / Eatonville, WA Tenino / Eatonville, WA 4
4 4 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA -
5 3 22 Ken LeGault Ken LeGault Tacoma, WA Tacoma, WA -2
6 2 25 Rick / Josh Korakis Rick / Josh Korakis Des Moines, WA Des Moines, WA -4
7 1 79 Jesse Boczar Jesse Boczar Spanaway, WA Spanaway, WA -6
8 8 5A Mac Angeledes Mac Angeledes Auburn, WA Auburn, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 7
2 5 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA 3
3 7 4 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 4
4 6 99 Jeff / Josh Henderson / Peters Jeff / Josh Henderson / Peters Tenino / Eatonville, WA Tenino / Eatonville, WA 2
5 4 22 Ken LeGault Ken LeGault Tacoma, WA Tacoma, WA -1
6 2 79 Jesse Boczar Jesse Boczar Spanaway, WA Spanaway, WA -4
7 1 5A Mac Angeledes Mac Angeledes Auburn, WA Auburn, WA -6

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 16.273
2 4 4 Shawn Jones Shawn Jones Tumwater, WA Tumwater, WA 16.334
3 3 99 Jeff / Josh Henderson / Peters Jeff / Josh Henderson / Peters Tenino / Eatonville, WA Tenino / Eatonville, WA 16.337
4 8 55 Ron Schlund Jr. Ron Schlund Jr. Tenino, WA Tenino, WA 16.572
5 7 22 Ken LeGault Ken LeGault Tacoma, WA Tacoma, WA 16.838
6 5 25 Rick / Josh Korakis Rick / Josh Korakis Des Moines, WA Des Moines, WA 16.929
7 2 79 Jesse Boczar Jesse Boczar Spanaway, WA Spanaway, WA 17.263
8 1 5A Mac Angeledes Mac Angeledes Auburn, WA Auburn, WA 17.986

Hobby Stocks

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 41K Anthony (Ju Ju) Barbera Anthony (Ju Ju) Barbera Lakewood, WA Lakewood, WA 5
2 7 21 Bryce Tyler Bryce Tyler Elma, WA Elma, WA 5
3 5 66 Dan Florek Dan Florek Shelton, WA Shelton, WA 2
4 2 41 Wally Austin Wally Austin Centralia, WA Centralia, WA -2
5 4 03R Brad Reandeau Brad Reandeau Port Angeles, WA Port Angeles, WA -1
6 3 13 Matthew Foley Matthew Foley Chehalis, WA Chehalis, WA -3
7 8 18 John / Eric Sweeney / Lee John / Eric Sweeney / Lee Olympia, WA Olympia, WA 1
8 1 12C Brandon / Duane Chapman Brandon / Duane Chapman Puyallup, WA Puyallup, WA -7

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 41K Anthony (Ju Ju) Barbera Anthony (Ju Ju) Barbera Lakewood, WA Lakewood, WA 7
2 6 21 Bryce Tyler Bryce Tyler Elma, WA Elma, WA 4
3 2 12C Brandon / Duane Chapman Brandon / Duane Chapman Puyallup, WA Puyallup, WA -1
4 7 66 Dan Florek Dan Florek Shelton, WA Shelton, WA 3
5 4 13 Matthew Foley Matthew Foley Chehalis, WA Chehalis, WA -1
6 3 41 Wally Austin Wally Austin Centralia, WA Centralia, WA -3
7 5 03R Brad Reandeau Brad Reandeau Port Angeles, WA Port Angeles, WA -2
8 1 18 John / Eric Sweeney / Lee John / Eric Sweeney / Lee Olympia, WA Olympia, WA -7

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 41K Anthony (Ju Ju) Barbera Anthony (Ju Ju) Barbera Lakewood, WA Lakewood, WA 15.903
2 3 66 Dan Florek Dan Florek Shelton, WA Shelton, WA 16.208
3 7 21 Bryce Tyler Bryce Tyler Elma, WA Elma, WA 16.303
4 5 03R Brad Reandeau Brad Reandeau Port Angeles, WA Port Angeles, WA 16.334
5 4 13 Matthew Foley Matthew Foley Chehalis, WA Chehalis, WA 16.448
6 1 41 Wally Austin Wally Austin Centralia, WA Centralia, WA 16.492
7 8 12C Brandon / Duane Chapman Brandon / Duane Chapman Puyallup, WA Puyallup, WA 16.865
8 6 18 John / Eric Sweeney / Lee John / Eric Sweeney / Lee Olympia, WA Olympia, WA 17.352

Legends

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 11
2 11 5A Garret Archer Garret Archer Kent, WA Kent, WA 9
3 9 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 6
4 6 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR 2
5 8 43W Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 3
6 4 40 Samantha Schwarz Samantha Schwarz Mercer Island, WA Mercer Island, WA -2
7 1 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA -6
8 2 11 Danny Arnold Danny Arnold Puyallup, WA Puyallup, WA -6
9 3 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA -6
10 5 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA -5
11 7 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA -4
12 10 30B Braeden Wagar Braeden Wagar -2

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR 5
2 1 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA -1
3 4 40 Samantha Schwarz Samantha Schwarz Mercer Island, WA Mercer Island, WA 1
4 3 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA -1
5 5 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA -
6 2 11 Danny Arnold Danny Arnold Puyallup, WA Puyallup, WA -4

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 43W Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 1
2 6 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 4
3 3 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA -
4 4 30B Braeden Wagar Braeden Wagar -
5 1 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA -4
6 5 5A Garret Archer Garret Archer Kent, WA Kent, WA -1

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 42 Chris Bellanca Chris Bellanca Tacoma, WA Tacoma, WA 15.270
2 1 5A Garret Archer Garret Archer Kent, WA Kent, WA 15.408
3 11 30B Braeden Wagar Braeden Wagar 15.415
4 6 10 Kyle Kinzebach Kyle Kinzebach Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 15.475
5 13 43W Dylan Wolf Dylan Wolf Auburn, WA Auburn, WA 15.495
6 7 37 Mason Nelson Mason Nelson Pacific, WA Pacific, WA 15.545
7 8 69 Andrew Riehl Andrew Riehl Troutdate, OR Troutdate, OR 15.551
8 12 59W Josh Wharton Josh Wharton Tenino, WA Tenino, WA 15.584
9 9 40 Samantha Schwarz Samantha Schwarz Mercer Island, WA Mercer Island, WA 15.614
10 5 15D Davis Jacobson Davis Jacobson Bonney Lake, WA Bonney Lake, WA 15.761
11 2 11 Danny Arnold Danny Arnold Puyallup, WA Puyallup, WA 15.765
12 4 46 William Evans William Evans Enumclaw, WA Enumclaw, WA 15.811

Bandoleros

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -
2 4 10 Jeremy Long Jeremy Long Forest Grove, OR Forest Grove, OR 2
3 2 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA -1
4 5 6 Tyson Behn Tyson Behn Rochester, WA Rochester, WA 1
5 9 75 Clayton Turner Clayton Turner Forest Grove, OR Forest Grove, OR 4
6 11 1C Carter Sweatman Carter Sweatman Hoquiam, WA Hoquiam, WA 5
7 6 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA -1
8 8 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA -
9 7 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA -2
10 10 18S Johnathan Sweeney Johnathan Sweeney -
11 3 33 Bishop Brothers Bishop Brothers Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA -8

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA -
2 4 75 Clayton Turner Clayton Turner Forest Grove, OR Forest Grove, OR 2
3 2 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA -1
4 5 18S Johnathan Sweeney Johnathan Sweeney 1

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA -
2 3 33 Bishop Brothers Bishop Brothers Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 1
3 4 10 Jeremy Long Jeremy Long Forest Grove, OR Forest Grove, OR 1
4 5 6 Tyson Behn Tyson Behn Rochester, WA Rochester, WA 1
5 2 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA -3

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 9 Alexander Boyatt Alexander Boyatt Graham, WA Graham, WA 17.900
2 5 4 Hemi Franks Hemi Franks Onalaska, WA Onalaska, WA 18.269
3 2 33 Bishop Brothers Bishop Brothers Lake Stevens, WA Lake Stevens, WA 18.270
4 6 10 Jeremy Long Jeremy Long Forest Grove, OR Forest Grove, OR 18.604
5 1 6 Tyson Behn Tyson Behn Rochester, WA Rochester, WA 18.878
6 4 18 Jace Ellis Jace Ellis Yelm, WA Yelm, WA 19.142
7 7 26 Rylan Presley Rylan Presley Olympia, WA Olympia, WA 19.523
8 8 55 TJ Schlund TJ Schlund Yelm, WA Yelm, WA 19.822
9 10 75 Clayton Turner Clayton Turner Forest Grove, OR Forest Grove, OR 19.897
10 9 18S Johnathan Sweeney Johnathan Sweeney 22.354

AMCA Bandit Dwarfs

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA 6
2 5 4W Brian Taylor Brian Taylor Tumwater, WA Tumwater, WA 3
3 3 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA -
4 6 8W Dale Knutson Dale Knutson Bothell, WA Bothell, WA 2
5 4 22W Chuck O'Connor Chuck O'Connor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA -1
6 2 6W Steve Taylor Steve Taylor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA -4
7 1 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA -6
8 8 51 Cody Belt Cody Belt North Plains, OR North Plains, OR -
9 10 87 James Ham James Ham , WA , WA 1
10 9 32 Robert Stark Robert Stark Bremerton, WA Bremerton, WA -1

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22W Chuck O'Connor Chuck O'Connor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA 1
2 3 4W Brian Taylor Brian Taylor Tumwater, WA Tumwater, WA 1
3 1 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA -2
4 5 51 Cody Belt Cody Belt North Plains, OR North Plains, OR 1
5 6 87 James Ham James Ham , WA , WA 1

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA 3
2 3 8W Dale Knutson Dale Knutson Bothell, WA Bothell, WA 1
3 1 6W Steve Taylor Steve Taylor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA -2
4 2 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA -2
5 5 32 Robert Stark Robert Stark Bremerton, WA Bremerton, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 9 14W Cameron Stark Cameron Stark Kingston, WA Kingston, WA 15.244
2 7 72 Greg Long Greg Long , WA , WA 15.376
3 5 8W Dale Knutson Dale Knutson Bothell, WA Bothell, WA 15.440
4 11 4W Brian Taylor Brian Taylor Tumwater, WA Tumwater, WA 15.550
5 6 1W Daryl Knutson Daryl Knutson Marysville, WA Marysville, WA 15.592
6 8 22W Chuck O'Connor Chuck O'Connor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA 15.698
7 12 6W Steve Taylor Steve Taylor PORT TOWNSEND, WA PORT TOWNSEND, WA 16.154
8 3 42 Jay Elliot Jay Elliot Bremerton, WA Bremerton, WA 16.515
9 2 64W Austin Buxton Austin Buxton Poulsbo, WA Poulsbo, WA 16.527
10 1 51 Cody Belt Cody Belt North Plains, OR North Plains, OR 17.124
11 10 32 Robert Stark Robert Stark Bremerton, WA Bremerton, WA 18.212
12 4 87 James Ham James Ham , WA , WA 19.820

Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets!


Columbia Distributing
Cut Rate Auto Parts
Hinkle Homes
LE Bottling
Lexar Homes
Lucky Eagle Casino
Olympia Overhead Doors
Power Shop