South Sound Speedway

Latest News

7/30/2022 - South Sound Speedway

7/30/2022 - South Sound Speedway

Rochester, WA

Boat Races and Mini Bump To Pass

Classes

  • Tuners22 entries
  • NW Focus Midgets11 entries
  • Bump To Pass (Big cars)26 entries
  • Bump to Pass (Mini Cars)13 entries
  • Bump to Pass with Boats15 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Tuners

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA 2
2 9 69 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA 7
3 14 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA 11
4 18 55 Ron Schlund Ron Schlund Tenino, WA Tenino, WA 14
5 17 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 12
6 16 7 Chris Brannon Chris Brannon Olympia, WA Olympia, WA 10
7 1 15 Dakota Lamere Dakota Lamere Rochester, WA Rochester, WA -6
8 8 84 William Buchanan William Buchanan Tacoma, WA Tacoma, WA -
9 5 72 Jeremy Cleveland Jeremy Cleveland Bucodea, WA Bucodea, WA -4
10 15 33 Joseph Champ Joseph Champ Longview, WA Longview, WA 5
11 10 52 Clayton Foss Clayton Foss Olympia, WA Olympia, WA -1
12 19 35S Maiya Shovey Maiya Shovey , WA , WA 7
13 11 03 Artie Champ Artie Champ Longview, WA Longview, WA -2
14 4 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA -10
15 DNF 7 25 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA -8
16 DNF 13 23 Josue Leyva Josue Leyva Olympia, WA Olympia, WA -3
17 DNF 2 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA -15
18 DNF 12 71 Jason Brown Jason Brown , WA , WA -6
DNS 6 99 Richard Thompson Richard Thompson Longview, WA Longview, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 25 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA 2
2 5 23 Josue Leyva Josue Leyva Olympia, WA Olympia, WA 3
3 6 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 3
4 2 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA -2
5 4 52 Clayton Foss Clayton Foss Olympia, WA Olympia, WA -1
6 1 15 Dakota Lamere Dakota Lamere Rochester, WA Rochester, WA -5
7 7 35S Maiya Shovey Maiya Shovey , WA , WA -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 03 Artie Champ Artie Champ Longview, WA Longview, WA 3
2 6 7 Chris Brannon Chris Brannon Olympia, WA Olympia, WA 4
3 5 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA 2
4 2 72 Jeremy Cleveland Jeremy Cleveland Bucodea, WA Bucodea, WA -2
5 3 84 William Buchanan William Buchanan Tacoma, WA Tacoma, WA -2
6 1 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA -5

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA -
2 4 55 Ron Schlund Ron Schlund Tenino, WA Tenino, WA 2
3 5 33 Joseph Champ Joseph Champ Longview, WA Longview, WA 2
4 3 69 Jordan Mullins Jordan Mullins Naches, WA Naches, WA -1
5 6 71 Jason Brown Jason Brown , WA , WA 1
6 2 99 Richard Thompson Richard Thompson Longview, WA Longview, WA -4

NW Focus Midgets

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 23 Randy Schaaf Randy Schaaf Fife, WA Fife, WA -
2 3 12J Rebel Jackson Jr Rebel Jackson Jr Buckley, WA Buckley, WA 1
3 5 77 Tyler West Tyler West Marysville, WA Marysville, WA 2
4 4 21T Jan Evans Jan Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -
5 2 6S Duane Swanson Duane Swanson Seattle, WA Seattle, WA -3
6 6 63X Jason Thomas Jason Thomas Granite Falls, WA Granite Falls, WA -
7 9 27 Dede Shawley Dede Shawley Tukwila, WA Tukwila, WA 2
8 7 19 Jim Guenther Jim Guenther Washington, WA Washington, WA -1
9 8 5 Jon Fuggit Jon Fuggit Poulsbo, WA Poulsbo, WA -1
10 10 3B Brian Hayes Brian Hayes Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -
11 11 21C Dale Creager Dale Creager Mukilteo, WA Mukilteo, WA -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 77 Tyler West Tyler West Marysville, WA Marysville, WA 3
2 3 23 Randy Schaaf Randy Schaaf Fife, WA Fife, WA 1
3 2 6S Duane Swanson Duane Swanson Seattle, WA Seattle, WA -1
4 1 19 Jim Guenther Jim Guenther Washington, WA Washington, WA -3
5 5 27 Dede Shawley Dede Shawley Tukwila, WA Tukwila, WA -
6 6 21C Dale Creager Dale Creager Mukilteo, WA Mukilteo, WA -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 63X Jason Thomas Jason Thomas Granite Falls, WA Granite Falls, WA 1
2 4 12J Rebel Jackson Jr Rebel Jackson Jr Buckley, WA Buckley, WA 2
3 1 5 Jon Fuggit Jon Fuggit Poulsbo, WA Poulsbo, WA -2
4 3 21T Jan Evans Jan Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA -1
5 5 3B Brian Hayes Brian Hayes Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 77 Tyler West Tyler West Marysville, WA Marysville, WA 14.213
2 6 12J Rebel Jackson Jr Rebel Jackson Jr Buckley, WA Buckley, WA 14.256
3 7 23 Randy Schaaf Randy Schaaf Fife, WA Fife, WA 14.256
4 2 21T Jan Evans Jan Evans Wenatchee, WA Wenatchee, WA 14.292
5 9 6S Duane Swanson Duane Swanson Seattle, WA Seattle, WA 14.392
6 10 63X Jason Thomas Jason Thomas Granite Falls, WA Granite Falls, WA 14.551
7 4 19 Jim Guenther Jim Guenther Washington, WA Washington, WA 14.729
8 3 5 Jon Fuggit Jon Fuggit Poulsbo, WA Poulsbo, WA 14.769
9 8 27 Dede Shawley Dede Shawley Tukwila, WA Tukwila, WA 14.950
10 5 3B Brian Hayes Brian Hayes Mount Vernon, WA Mount Vernon, WA 15.316
11 1 21C Dale Creager Dale Creager Mukilteo, WA Mukilteo, WA 15.406

Bump To Pass (Big cars)

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 16 161 Kaylee Charles Kaylee Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 15

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 77 Amos Dale Amos Dale Sequim, WA Sequim, WA 2
2 4 3 Ralph Huether Ralph Huether Darrington, WA Darrington, WA 2
3 1 67 Jayson Dale Jayson Dale , WA , WA -2
4 2 76 Brandon Dale Brandon Dale -2

Bump to Pass (Mini Cars)

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 55 Ron Schlund Ron Schlund Tenino, WA Tenino, WA 6
2 9 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 7
3 11 6 Steve Schoenfeldt Steve Schoenfeldt Everett, WA Everett, WA 8
4 2 15 Dakota Lamere Dakota Lamere Rochester, WA Rochester, WA -2
5 8 25 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA 3
6 4 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA -2
7 10 511 Sarah Elliott Sarah Elliott South Prairie, WA South Prairie, WA 3
8 1 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA -7
9 13 133 Nick Strouth Nick Strouth Centralia, WA Centralia, WA 4
10 3 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA -7
DNS 5 23 Josue Leyva Josue Leyva Olympia, WA Olympia, WA -
DNS 12 35S Maiya Shovey Maiya Shovey , WA , WA -
DNS 6 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA -

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA -
2 3 25 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA 1
3 4 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 1
4 2 55 Ron Schlund Ron Schlund Tenino, WA Tenino, WA -2

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 6 Steve Schoenfeldt Steve Schoenfeldt Everett, WA Everett, WA 1
2 5 15 Dakota Lamere Dakota Lamere Rochester, WA Rochester, WA 3
3 6 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA 3
4 1 35S Maiya Shovey Maiya Shovey , WA , WA -3
5 4 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA -1
6 3 511 Sarah Elliott Sarah Elliott South Prairie, WA South Prairie, WA -3
7 7 133 Nick Strouth Nick Strouth Centralia, WA Centralia, WA -

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 55 Ron Schlund Ron Schlund Tenino, WA Tenino, WA 3
2 2 23 Josue Leyva Josue Leyva Olympia, WA Olympia, WA -
3 5 25 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA 2
4 1 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA -3
5 3 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA -2
6 6 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 01 Charles LaMere Charles LaMere Centralia, WA Centralia, WA 17.488
2 6 25 Ron Schlund Sr Ron Schlund Sr Tenino, WA Tenino, WA 17.771
3 5 55 Ron Schlund Ron Schlund Tenino, WA Tenino, WA 17.831
4 11 17 Zach Wisely Zach Wisely Olympia, WA Olympia, WA 18.288
5 13 23 Josue Leyva Josue Leyva Olympia, WA Olympia, WA 18.407
6 4 95 Richard Woolverton Richard Woolverton Rochester, WA Rochester, WA 18.661
7 3 24 A.J. Yocom A.J. Yocom Tumwater, WA Tumwater, WA 18.819
8 2 15 Dakota Lamere Dakota Lamere Rochester, WA Rochester, WA 18.918
9 1 78 Archie Lomax Archie Lomax Graham, WA Graham, WA 19.488
10 8 511 Sarah Elliott Sarah Elliott South Prairie, WA South Prairie, WA 20.330
11 9 6 Steve Schoenfeldt Steve Schoenfeldt Everett, WA Everett, WA 21.531
12 12 35S Maiya Shovey Maiya Shovey , WA , WA 22.496
13 10 133 Nick Strouth Nick Strouth Centralia, WA Centralia, WA

Bump to Pass with Boats

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 261 Amber Charles Amber Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 1
2 3 161 Kaylee Charles Kaylee Charles Spanaway, WA Spanaway, WA 1
3 11 69 Ted Hutt Ted Hutt Sequim, WA Sequim, WA 8

Next Event

DAYSHRSMINSEC
Driver Registration Buy Tickets!


Columbia Distributing
Cut Rate Auto Parts
Hinkle Homes
LE Bottling
Lexar Homes
Lucky Eagle Casino
Olympia Overhead Doors
Power Shop